Studencki budżet

Wiele osób rzewnie wspomina okres bycia studentem, bo przecież nie bez powodu jest on nazywany najpiękniejszym czasem w życiu. Jednak oprócz swobody, szalonych pomysłów i niezapomnianych przygód prawie każdy student doświadcza także problemów budżetowych. Nie można się temu dziwić, gdyż jest to moment, w którym większość młodych ludzi stawia swoje pierwsze kroki w samodzielnym życiu, a ono nie jest zawsze usłane różami. Jak zadbać o budżet, aby wystarczyło do pierwszego? Co zrobić, aby nie musieć wybierać pomiędzy wyjściem ze znajomymi, a nowymi jeansami? Poniżej przedstawiamy parę prostych i bardzo przydatnych porad jak zadbać o swoje finanse, które przydadzą się nie tylko studentom.

Drogie lenistwo

Wiele decyzji ludzie podejmują zupełnie nieświadomie. Często powodowane jest to lenistwem, czy po prostu brakiem czasu na przemyślenie innych rozwiązań. Dobrym przykładem na tego typu zachowanie jest wybór sklepu, który jest najbliżej miejsca zamieszkania pracy czy uczelni. Jest to najprostsze i najbardziej intuicyjne rozwiązanie, choć często 100m dalej jest inny sklep, który jest dużo tańszy. Ten problem dotyczy szczególnie studentów, którzy kupują jedynie najpotrzebniejsze produkty i nie zauważają często diametralnych przebić w cenach. A jednak wielokrotne zakupy w sklepach osiedlowych wpływają znacząco na budżet. Aby uniknąć problemów finansowych czy przymusu wzięcia szybkiej pożyczki pod koniec miesiąca, warto dobrze przenalizować miejsca, w których zaopatrujemy się w produkty, bo raz małe, szybkie zakupy w takim sklepie nie zaszkodzą, ale jeśli co drugi dzień wpadamy tam kupić parę rzeczy, to może być to jeden z powodów kłopotów finansowych.

Świadomy wybór

Kolejną ważną zasadą jest nie poddawanie się wpływowi reklam i promocji. Najlepiej zawiesić na ścianie tablicę z kartkami i zapisywać na nich rzeczy, które należy kupić. Nie chodzi o to, żeby o niczym nie zapomnieć, ale w momencie zakupów nie kupować niepotrzebnych rzeczy, „bo były na promocji”. Ważne, aby świadomie wybierać, co jest potrzebne, a co zupełnie nie i nie kupować rzeczy tylko dlatego, że są za pół ceny. Badania pokazują, że osoby, które planują wcześniej listę zakupów wydają o 70% mniej pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Warto, więc spróbować.

Studentów nie stać na tanie rzeczy

Może brzmi to komicznie, że studentów nie stać na tanie rzeczy, ale w rzeczywistości tak jest. Kupując sprzęt, ubrania, czy jakiekolwiek inne produkty najgorszej jakości tylko można wpędzić się w problemy finansowe. Słabe odżywianie może skutkować problemami zdrowotnymi, które spowodują, liczne wydatki i potrzebę dużej gotówki od zaraz. Niskiej jakości ubrania, będą służyły przez bardzo krótki czas, co będzie skutkowało zwielokrotnieniem się częstotliwości wydatku na ubrania. Dlatego warto wydać więcej, ale na sprawdzone i dobrej jakości rzeczy, które będą służyły długo.

Żyj chwilą, ale budżet miej zaplanowany

Studenckie życie to czas beztroski, podejmowania spontanicznych decyzji i ciągle zmieniających się planów. Nie trzeba z tego zupełnie rezygnować, ale dla własnego dobra raz w miesiącu warto dotknąć stopami ziemi i skrupulatnie zaplanować budżet, włączenie z nieoczekiwanymi wydatkami i pesymistyczną wersją rachunków. Zaplanowane wydatki pomogą w czasie beztroskiego miesiąca mieć pewną kontrolę nad pieniędzmi. Plan powinien być przede wszystkim:

– realistyczny
– kompleksowy
– przemyślany

Warto uwzględnić w nim odłożenie pieniędzy na zbliżające się wyjazdy ze znajomymi za parę miesięcy, a także niespodziewane awarie w mieszkaniu czy szaloną noc po zdanej sesji. Nawet przy budżecie bardzo kompleksowym i tak warto zostawić sobie również odrobinę pieniędzy jako bufor bezpieczeństwa, bo przecież życia (szczególnie studenckiego) nie da się przewidzieć.

Jak pożyczka to z głową

Niestety nie zawsze da się uniknąć potrzeby z korzystania z pomocy finansowej. W takich przypadkach najważniejsze jest, aby wybrać chwilówkę online mądrze. Studenci, którzy pełni są entuzjazmu i niestygnącej ufności, często wpadają w sidła nieuczciwych portali. Zawsze należy na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo. Lepiej wybrać pożyczkodawcę z zaufanej i sprawdzonej firmy, aby mieć pewność bezpieczeństwa danych i samej transakcji, nawet jeśli miałoby to być odrobinę droższe rozwiązanie.